Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/c/cs16535/shpors/public_html/engine/classes/templates.class.php on line 162 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/c/cs16535/shpors/public_html/engine/modules/sitelogin.php on line 110 :VLIVKOR.COM: > Версия для печати > Traveling through Australia
{S_links}
{ML_links}

Vlivkor.Com > Сценарии, Разное > Traveling through Australia
{LF_links}

Traveling through Australia


18 сентября 2008. Разместил: lessons
В статье автор предлагает разработку урока по страноведению. Этот урок был разработан для того, что привить интерес к стране изучаемого языка и повысить мотивацию учащихся в изучении английского языка. Данный вариант можно провести в электронном виде с использованием ИКТ – ресурсов.

Цель урока: привить интерес к культуре страны, изучаемого языка.

Задачи урока:

  • обогащение лексического запаса и активизация мыслительной деятельности учащихся;
  • способствовать развитию эмоциональной, интеллектуальной и мотивационной сфер личности учащихся.

Оборудование: фотографии, карточки с заданиями, карта Австралии.

Продолжительность урока: 30 – 40 минут.

Ход урока

Warming up:

T: Good morning, students! Доброе утро!

Сегодня мы с вами посетим одну очень интересную страну. Представьте, что вы студенты по обмену и вам нужно ознакомиться с материалом об этой стране. Давайте попробуем  угадать, о какой стране пойдет сегодня речь.

Инструкция: учащиеся по диаграмме определяют название страны.

Traveling through Australia

St: - Мay be it is Australia.

Pre-reading

T: Да, сегодня речь пойдет об Австралии. Try to predict what kind of information you will get. Tick your predictions. А сейчас подумайте и выберите, какой сегодня будет информация.

  • about history
  • sightseeing
  • about music
  • about tradition

While-reading

Задание: Прочитайте текст об Австралии и выполните следующие упражнения.

Geographical position

Australia is the smallest continent between the Indian and Pacific oceans. With the island state of Tasmania to the south, the contitent makes up the Commonwealth of Australia, a federal parliamentary state the total area is 7 686 810 sq.km. Australia’s capital is Canberra. Its largest city is Sydney, closely followed in population by Melbourne. There are five continental states in the nation (Queensland, New South Wales, Victoria, South Australia and Western Australia). The population of Australia is about 15 million people. There are only 40 000 aborigines. The first Europians settled in 1788. There are more about 200 nationalities in Australia.

Wild animals

Kangaroos live in Australia, Tasmania, New Guinea and New Zealand. Their strong legs and feet help them to hop and leap. Kangaroos usually have one young baby. The native birds of Australia are very interesting. The emu is the next tallest bird in the world after the ostrich.

Sydney

Sydney is Australia’s largest city, chief port and main cultural and industrial center. Its main exports are wool, wheat, flour, sheepskins and meat, the chief imports are petroleum, coal, timber and sugar. The city was founded in 1788 as the first penal settlement of Australia. Its name was taken from a cave named for Captain Cook’s patron Viscount Sydney. Among its museums are the National Gallery of Art and the Australian Museum (natural history). The dramatic, modernistic Sydney Opera House complex was largely designed by Joem Wizen.

Упражнение №1:

Просмотрите тексты и заполните пропуски в следующих предложениях:

_______ or wild dog, is the only killer among the native animals.(the Dingo)

________is the second tallest bird after the ostrich.(the emu)

The capital of Australia is______.(Canberra)

The original inhabitans of Australia were______.(aborigines)

Упражнение №2:

Отметьте в тексте предложения, дающие ответы на предложенные вопросы:

What is the official language of Australia?

What is the total area of Australia?

Where is situated the Opera House?

Учащиеся в парах выполняют эти задания на карточках, а затем в классе проверяют правильность их выполнения.

Post-reading

Следующее задание поможет вам получить оценку за урок и проверить, как вы усвоили сегодняшний материал.Let’s do a test.

Test

1. what is the capital of Australia?

 

a) Sydney b) Melbourne c) Canberra *

2. when did Europeans settle in Australia?

 

a) 1488 b) 1788* c)1492

3. which 2 animals can you see on the Australian coat of aims?

 

a) Kangaroo and Dingo b) Koala and Parrot c) Kangaroo and Emu *

4. which city is Australia’s oldest and largest?

 

a) Sydney* b) Melbourne c) Canberra

5. who are the Australian natives?

 

a) Eskimos b) Aborigines * c) Indians

6. who discovered Australia?

 

a) Christopher Columbus b) Captain Cook * c) Lewis and Clark

7. Australia is not a(n):

 

a) island b) city * c) continent

8. How many nationalities live in Australia?

 

a) 200* b) 50 c) 20

9. what is the official language in Australia?

 

a) French b) German c) English *

* - указан правильный ответ

Инструкция: учащиеся выполняют тест индивидуально и самостоятельно, затем проверяют вместе с учителем и классом.

Reflection

T: Do you like our unusual lesson today? Progress check! Вам понравился наш необычный урок? Оцените свои успехи!

Home-task:

Д/задание: нарисовать животное или символ Австралии, которым знаменита страна.


Абрамова Оксана Сергеевна, преподаватель
ГОУ "Профессиональный лицей № 56", г. Красноярск



{SL_links}

Вернуться назад