Интеллектуальные
Для выпускников
Осенние
Зимние
Весенние
Спортивные
День рождения
Разное
Педагогика
Образование
Воспитание
Преподавание
Психология
Методики
Астрономия
Биология
География
Иностранный язык
Информатика
История
Литература
Математика
Музыка
МХК и ИЗО
ОБЖ
Русский язык
Технология
Физика
Химия
Экология
Экономика
Сайта
Педагогика
Общество
Происшествия
Все сценарии
Все статьи
Все открытые уроки
« Ноябрь 2024 » | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Пн | Вт | Ср | Чт | Пт | Сб | Вс |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Какие статьи чаще добавлять? |
Цели мероприятия:
Развивающая –
а) повышение интереса к языку;
б) развитие умений и навыков владений;
в) развитие языковых и познавательных способностей;
Воспитательная –
а) воспитание потребности в практическом использовании языка;
б) воспитывать любовь к природе;
Образовательная - расширение эрудиции учащихся;
Практическая ~ совершенствование диалогической и монологической речи.
Задачи мероприятия:
Оборудование и наглядные пособия;
Магнитофон; воздушные цветные шарики, плакат с названием мероприятия «We love animals», учебник «Happy English» для 5 классов Клементьевой Т.Е., учебник для 5 класса «Happy English» Кауфман К.И., Кауфман М.Ю.; Приложение к учебнику «English» для IV класса школ с углубленный изучением английского языка Верещагиной И.Н., Припыкиной Т.А., маски, костюмы, мышки, собачки, лягушки, зайчика, петушка, лисы, декорация к сказке «The little house in the wood»: 1) домик; столик со скалкой для раскатывания теста; 3) скамейка, лейка, коромысло с ведрами, жернова, палитра красок с кисточками, метла; 4) возле домика грядка с цветами, елочки.
План мероприятия
Ход мероприятия
I. Приветствие
Т, - Good morning, children! Children (поют песню)-Good morning, good morning Good morning to you! Good morning, good morning We glad to see to you too!
7". -1 am glad to see you too! Children, today we are talking about animals, about
our pets, because we love nature, we want to live together with пашге, we want to
live together with animals.
Today we are going to show a performance about animals, because class (хором):
«We love animals» (показывает на плакат).
But first of all, let's introduce each other and sing a song:
- ! am eleven, I am eleven, I am eleven, That's my age.
Т. Good, very good. Let's introduce each other. What is your name? pi. My name is Albina. What is your name?
P2. My name is ...—»• P3 —P4 *-P5...
T. Where are you from?
Class (хором). I am from Russia
T. How old are you?
Clai's (хором). I am eleven.
T. Have you got a family?
Class (хором). Yes, we have got a family.
Г. Now, let's sing a song.
Class (поет песню). «We are a happy family»
T. Thank you, children. We love our family, we love nature, we love animals, and
we love our pets. Have you got any pets?
Class (хором)—*. Yes, we have.
T. What pet have you got? (no цепочке)
pi: I have got a dog. What pet have you got?
P?: 1 have got a frog. What pet have you got?
P3\ \ have got a cat. What pet have you got?
P4:1 have got a hare. What pet have you got?
Ps: I have got a .... ""*"?„...
T. Good, very good. We have got pets. We love our pets. Let's remember a poem.
Class (хором)—*-
I love my pets,
My pets love me,
They like to play, to run, to jump,
Together all we like to be.
T. Good, very good. We love our pets, we love animals, we love nature. And we are beginning a fairy - tale «The little house in the wood», (звучит музыка Чайковского «Вальс цветов»),
Storyteller: Here is a little house in the wood. The Mouse comes up to a little house, (звучит музыка, в руках у нее воздушный шарик).
Mouse; \ am the Mouse. This is my house (берет скалку на столе, начинает раскатывать тесто).
Storyteller: The Frog jumps up to the Mouse (звучит музыка, в руках у лягушки воздушный шарик).
Frog: Croak, croak! Hello! Who are you?
Mouse: I am the Mouse. And who are you?
Frog: \ am the Frog. May I live with you?
Mouse: Yes, you may. Please, come here.
(Лягушка украшает вход домика шариком, берет лейку и поливает грядку с цветами, затем носит воду в ведрах с коромыслом).
Storyteller: The Cock comes up to them (звучит музыка, в руках ) петушка воздушный шарик).
Cock: Cock - а - doodle - doo! How do you do! Who are you?
Mouse: I am the Mouse.
Frog; I am the Frog. And who are you?
Cock: I am the Cock. May I live with you?
Mouse and Frog: Yes, you may! Please, come in.
(петушок украшает вход воздушным шариком, вертит жернова, растирает зернышки в муку).
Storyteller: The Hare comes up to the house, (звучит музыка, в руках у него воздушный шарик).
Hare: How do you do? Who are you?
Mouse: 1 am the Mouse.
Frog: \ am the Frog.
Cock: I am the Cock. Who are you?
Hare: I am the Hare. May I live with you?
Mouse, Frog, Cock (together): Yes, you may! Come in, please!
(зайчик украшает вход домика цветным шариком, берет палитру с красками, и кисточкой красит наличники окон).
Storyteller: The dog comes up to them, (звучит музыка, в руках собачки воздушный шарик).
Dog: How do you do? Who are you?
Mouse: I am the Mouse.
Frog: 1 am the Frog.
Cock: I am the Cock.
Hare: I am the Hare. Who are you?
Dog: I am the Dog. May I live with you?
Mouse, Frog, Cock, Hare (together): Yes, you may! Come here, please!
(Собачка украшает воздушным шариком вход домика, берет метлу, подметает дорожки).
Storyteller: The Fox comes up to them (звучит музыка).
Fox: How do you do my friends! Who are you?
AH (in turn): I am the Mouse. I am the Frog. I am the Cock. I am the Mare. I am the Dog. Who are you?
Fox: I am your friend, the Fox. May I live with you?
All: No, no, you are not our friend, you want to eat us up! Go away!
Storyteller: The Fox runs away!
(звучит музыка, животные берут свои шарики, становятся возле домика).
Storyteller: Do you know animals, today it's the Cock's birthday. Let's congratulate him on his birthday!
All: (дарят шарики петушку), «Happy birthday to you!»
(становятся в хоровод вокруг петушка и поют песню).
1) Happy birthday to you! Happy birthday to you! Happy birthday, dear Cock! Happy birthday to you!
Cock: Thank you, my friends! (Снова шариками украшает вход домика).
We live together, we are good friends, we are happy together.
The more we get together, the happier are we.
(становятся козле домика, взявшись за руки поют песню «Together»).
1) The more we get together, together, together,
The more we get together, the happier are we.
When your friend is my friend, and my friend is your friend [ twice
The more we get together, the happier are we!
Storyteller: The fairy - tale is over, thank you, children, good - bye!
All: Good - bye! (звучит музыка, дети уходят со сцены).
Т. Thank you, children! We have watched a fairy - tale about animals. Do you like
the fairy - tale?
Class ~~ Yes, we do. We like the fairy - tale.
T. —->• We like the fairy - tale about animals, because we love animals, we love
nature. We want to live with animals together, we want to Hve v, ith nature
together, we want to be happy together.
That, is why the name of our show is (показывает плакат).
Class (хором): We love animals, (звучит музыка, дети поют песню «We love nature»)
«We love nature, trees, and flowers,
We love the land, it's our house,
We love animals, we love birds,
We love the Sky, the Sun, the Earth»
(слова и музыка Л.И. Айткуловой)
Т. Good, very good. Our performance is over. Thank you very much.
Good bye, children!
Class: Good-bye!
(Дети под музыку выхолят из зала).
Литература
,